"БУРЯ НА СЦЕНАТА"
СУХИШВИЛИ -
- най - добрият ансамбъл в света, според Вашингтон пост;
- поставил рекорд в "Ла скала", който създава прецедент в историята на залата - публиката извиква танцьорите на бис 14 пъти;
- обявен с танцовата си програма за най – доброто шоу в Бродуей,
стартира турне в България.
Българските зрители са първите, които ще видят новата, уникална програма на "Летящите грузинци"
Спектакълът е уникален поради факта, че е поставен от основателите на трупата Нино Рамишвили и Илико Сухишвили преди 60 години и възстановен в този му вид едва преди година от внука им Илико Сухишвили младши (главен хореограф на балета).
На сцената ще излязат 50 танцьора и 10 музиканта. За мащабната и пищна продукция са подготвени 600 автентични грузински костюма - ръчна изработка, украсени със скъпоценни камъни. Запазената марка на „летящите грузинци” - сабите и ножовете са изработени от стари грузински майстори.
Спектакълът е с продължителност – 2 часа
Организатори на турнето - Дегрис Ивентс
История
Национален Балет на Грузия „ Сухишви е Създаден 1945 година. Започват да репетират в състав от 35 човека, под стълбата на стара сграда на филхармония.
Студ, Хлад и нищо освен Ентусиазъм. Вместо барабани – обърната табуретка ...................
От 1948 година получават признание в Москва, последващо от Европа, Америка и Австралия.
За 67 години формацията изнася над 10 000 концерта на 5 – те континента, в 88 държави, а публиката, посетила концертите им, надхвърля внушителните 50 милиона души.
През 1967 година “Сухишвили” поставят рекорд в “Ла Скала”, който остава прецедент в историята на залата - публиката извиква танцьорите на бис цели 14 пъти. През 1988 г. танцовата програма на формацията е обявена за най-доброто шоу на Бродуей. “Сухишвили” получават покани за концерти в най-големите и престижни зали и театри в целия свят, като само част от тях са: „Болшой театър“ (Москва), Театър "Ла Скала" (Милано), Роял Албърт Хол” (Лондон), Театър “Зарзуела” (Мадрид), Концертна зала „Плеър” (Париж), „Кенеди Център” (Вашингтон, окръг Колумбия), „Метрополитън Опера“ (Ню Йорк), „Медисън Скуеър Гардън“ (Ню Йорк) и др. Най-големите медии по света не пропускат да отбележат гастролите на великите “Сухишвили”, като възторга им от видяното е толкова голям, че трудно се описва с думи. “По целия свят не може да се намери по-добър танцов ансамбъл" - Вашингтон пост, “Грузинския балет - това не е танц, това е полет. Буря на сцената!“ – Дейли Мирър, “Сухишвили - няма по-фина и професионална фолклорна танцова трупа в света.“ – Ню Йорк Таймс.
Съставът на „Сухишвили” е от 70 танцьора / мъже и жени/ и собствен оркестър от 10 музиканта. Вързрастта варира от 20 годишни до 70 годишни.
Основатели – Първо поколение
Нино Рамишвили / 1910 – 2000/ и Илико Сухишвили / 1907 – 1985/
Двамата се запознават 1927 г. в театъра на Опера и Балет – Тбилиси.
След това те стават партньори освен на сцената и в живота.
Нино Рамишвили работи до края на жизнения си път – 91 годишна възраст.
До последния момент , тя е водила репетиции, винаги на високи токчета и царствена осанка. Със своятя вътрешна сила, тя е държала ансамбъла в строга дисициплина.
Висичи, които са работили с Нино Рамишвили я сравняват с „ желязната лейди” – Маргарет Тачър. До днес тя е символ на елегантността и силата.
Илико Сухишвили
Завършва ГИТИС –Москва и започва работа като хореограф – постановчик в театрите: Киевси театър за опера и балет, Театъра на Станиславски и Немирович – Данчинко в Москва, Ленинградски театър на Музикалната комедия.През 1945 година съвместно със съпругата си Нино Рамишвили основават Ансамбъл за Народни танци – Грузия.
1935 година на Световния фестивал на народните танци в Лондон, Илико СУХИШВИЛИ е принуден да танцува сам, защото руската власт не пуска Нино Рамишвили от държавата / Бащата на Нино Рамишвили е репресиран, а самата артистка е обявена за „ ВРАГ НА НАРОДА”.
Илико Сухишвили изпълнява танца сам , с което предизвиква възхищението на кралица Елизабет.Кралица Елизабет връчва Златен Медал на приема в Уиндзорския замък.
При на връчване на медала, ИЛИКО СУХИШВИЛИ целува ръка на Кралицата с което предизвиква буря от емоции от световните медии и новината достига до Йосиф Сталин.
1937 година, Лаврентий Берия - /началник на съветските тайни служби и полицейски апарат/ съветва Сталин да разстреля всички, които носят фамилията Рамишвили - Сухишвили
Страстният танц на Илико Сухишвили в кабинета на ЦК на Партията, спасява Нино Рамишвили от разстрел и създава силно впечатление на Сталин.
На предложението на Сталин – „ Помоли, каквото искаш”, Илико Сухишвили отговаря „ Искам ваша снимка с автограф”.
В този момент, той получава разрешение от Сталин за създаване на - Грузински Национален Ансамбъл.
На следващия ден, непознят мъж, в дълъг, черен шлифер, носи на Илико Сухишвили снимка с автограф на Сталин.Точно този автограф нееднократно е спасявал семейство Сухишвили – Рамишвили.
Второ Поколение
Единствен син на Нино Рамишвили и Илико Сухишвили е Тенгиз Сухишвили / 1938 – 2006 / .
Тенгиз Сухишвили сключва брак с Инга Тевзадзе – род 1941 г.
Инга Тевзадзе е Народна Артистка на Грузия, балетмайстор до днес.
Тенгиз Сухишвили еобявен за най – добър „танцьор на палци на краката”.
От 1985 – 2007г. Тенгиз Сухишвили е художествен ръководител на ансамбъла
Tрето поколение
Илико Сухишвили е роден 1971 година, кръстен на дядо си – основател на балет Сухишвили.
Дипломира се като хореограф в Руската Академия за Театрално Изкуство, най – голямото театрално висше учебно заведение в света.
В момента Илико прави революция в традиционния грузински танц – смесвване на стилове и роли и осъвременяване на националния танц и добавяне на други култури.
Илико развива ролята на жената в грузинските танци, появяват се плавни, пързалящи движения. Скъсява дължината на полите и роклите за да се виждат стъпалата, за да се виждат грациозните и сложни стъпки на танца
Илико обогатава танцувалните движения и музикалното оформление, осложнявя танца на масовката и внася ефектните моменти
Нино Сухишвили - внучка на основателите на Националния балет на Грузия „ Сухишвили” , кръстена на великата си баба е родена на 15 ноември, 1964 година.
2008 година Нино Сухишвили отказва предложението за – Министър на културата на Грузия, обяснявайки, че има свое собствено дело с което е максимално ангажирана. По нейни думи, тя не иска да изостави ансамбъла, на който тя се явява предсавител от трето поколение.
От 1981 – 1986 година учи в Художествената Академия в Тбилиси
През 1986 година, работи като асистент на великия художник Симон Вирсаладзе, който създава костюмите за Болшой театър и на Мариински театър
От 1988 Нино е художествен ръководител на Грузинския държавен ансамбъл
Нино Сухишвили е удостоена със званието „ Народна Артистка на Грузия”
Няма коментари:
Публикуване на коментар